Kiedy na ryby do Norwegii?

Wyjazd-na-ryby-do-Norwegii-kiedy-jechać

Norwegia jest prawdziwym rajem dla miłośników wędkarstwa, w tym morskiego. Jednak nawet tam, ryby nie wskakują do łodzi same. W tym pięknym kraju ryby można łowić przez okrągły rok, lecz nie zawsze te same gatunki. Kiedy zatem wybrać się na ryby do Norwegii? Aby każdy mógł czerpać pełnymi garściami z takiej wyprawy, najpierw trzeba zastanowić się, jakie ryby będą naszym głównym celem i czy ma to być wyjazd rodzinny, czy typowo wędkarski. Decydujące będą warunki pogodowe oraz sezonowe migracje różnych gatunków ryb.


Pory roku i pogoda

Norwegia charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, który znacząco wpływa na warunki wędkarskie w poszczególnych regionach i porach roku. Ogólnie rzecz biorąc, miesiące letnie, od czerwca do sierpnia, oferują najstabilniejszą pogodę z łagodnymi temperaturami i mniejszą ilością opadów. W tym okresie dni są długie, zwłaszcza na północy kraju, gdzie można doświadczyć zjawiska dnia polarnego.

Wiosna (kwiecień-maj) i jesień (wrzesień-październik) mogą być bardziej nieprzewidywalne pod względem pogody. Temperatury są niższe, częściej wieje. Zimą (listopad-marzec) warunki stają się surowsze, z niższymi temperaturami, krótszymi dniami i częstszymi sztormami, co może utrudniać lub uniemożliwiać wędkowanie.


Sezonowość i migracje ryb

Różne gatunki ryb morskich w Norwegii mają swoje specyficzne okresy aktywności i migracji, co wpływa na ich połowy w ciągu roku.

Dorsz (skrei). Jednym z najbardziej cenionych gatunków przez wędkarzy jest dorsz wędrowny, nazywany przez Norwegów skrei. Każdej zimy, od stycznia do kwietnia, skrei migruje na tarło z Morza Barentsa wzdłuż wybrzeża Norwegii. Najwięcej skrei gromadzi się u północnych wybrzeży od wyspy Magerøya (Nordkapp), przez wyspę Sørøya, Rebbenesøya, Senja, archipelagi Vesterålen i Lofoty, dalej wzdłuż zachodniego wybrzeża Norwegii aż do Ålesund. Jest to doskonały czas na połowy dużych dorszy blisko wybrzeża. Krótka video-relacja z połowu skrei na Senji.

wędkarstwo-w-norwegii-dorsze-skrei-senja

Halibut. Halibut jest aktywny przez cały rok, ale najlepsze wyniki w połowach osiąga się w maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku, kiedy ryby te często żerują na płytszych wodach. Norwegowie mawiają, że halibut przychodzi, kiedy drzewa się zielenią i odchodzi, kiedy liście się czerwienią i opadają. Należy pamiętać o okresie ochronnym halibuta od 20 grudnia do końca marca. Na przełomie lutego i marca „królewskie flądry” mają tarło.

Dorsz przybrzeżny. Najpopularniejszy gatunek wśród wszystkich wędkarzy morskich w naszym kraju. Dorsz to także symbol Norwegii, jego wizerunek występuje nawet na banknocie o nominale 200 NOK. Najlepszy okres na połów tej ryby to zima i wiosna, aż do czerwca. Później, wraz ze wzrostem temperatury wody, większe dorsze migrują głębiej w morze. Film z połowu dorsza na przynęty gumowe.

Czarniak. Czarniak to jeden z najliczniej występujących gatunków w Norwegii. Dorosłe osobniki osiągają nawet 20 kg. To bardzo silne ryby, znane z agresywnych ataków na przynęty. Kwiecień-lipiec to najlepszy czas połowów, zwłaszcza latem, gdy czarniaki gromadzą się blisko wybrzeża i w fiordach. Tworzą duże ławice, co sprawia, że ich połowy są bardzo efektywne. Na przełomie sierpnia/września aż do marca, ryby schodzą na głębszą wodę, ale nadal są dostępne dla wędkarzy na większych głębokościach (do 200 m).

Makrela. Makrela pojawia się w norweskich wodach latem, od czerwca do października. W tym okresie tworzy duże ławice blisko powierzchni, w dużych ilościach wchodzi do fiordów, co czyni ją łatwym celem dla wędkarzy, również tych łowiących z brzegu.

Zębacz: Zębacze są aktywne przez cały rok, ale najczęściej łowi się je latem, kiedy przebywają na płytszych wodach w pobliżu skalistych wybrzeży.

Molwa. Molwa to ryba głębinowa, która preferuje wody o głębokości 100-300 m. Marzec-październik – to najlepszy czas połowów. Wiosną i latem molwy podchodzą bliżej wybrzeża, co ułatwia ich łowienie. W okresie listopad-luty można je łowić, ale przebywają głębiej, co wymaga więcej wysiłku i bardziej specjalistycznego sprzętu.

wędkarstwo-w-norwegii-molwa-smola

Rdzawiec. To jedna z popularniejszych ryb w Norwegii. Rdzawce skutecznie można łowić cały rok, jednak największą aktywność wykazują w ciepłych miesiącach – od maja do października. To jeden z moich ulubionych gatunków. Ryba ta bytuje w toni, na stokach podwodnych górek. Najskuteczniejszą metodą jej połowu jest lekki spinning. Tutaj możesz zobaczyć, jak skuteczne i emocjonujące jest łowienie rdzawców na spinning.

wędkarstwo-w-norwegii-rdzawiec-smola

Karmazyn to głębinowy gatunek o pięknym czerwonym ubarwieniu. Gatunek ten przez większą część roku jest chroniony. Łowić go możemy jedynie od początku czerwca do końca sierpnia. To ryby głębinowe, praktycznie każda wyciągnięta na powierzchnię nie przeżyje po wypuszczeniu, więc unikajmy jej łowienia w okresie ochronnym.

Troć/łosoś. To gatunki dwuśrodowiskowe, ale tutaj skupimy się na rybach występujących w morzu. Najlepszy okres to późna zima oraz wiosna. Zwłaszcza w lutym-kwietniu można je spotkać w fiordach.


Podsumowanie

Planowanie wyprawy wędkarskiej do Norwegii wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak warunki wietrzne oraz sezonowe migracje ryb. Najlepszym okresem do uprawiania wędkarstwa morskiego są miesiące od kwietnia do września, kiedy pogoda jest najstabilniejsza, a wiele gatunków ryb wchodzi do fiordów. Warto jednak rozważyć wyprawę wędkarską do Norwegii w miesiącach zimowych, jeśli naszym celem są dwucyfrowe skrei. Pamiętać należy o surowszych warunkach pogodowych. Bez względu na porę roku, Norwegia ma do zaoferowania niezapomniane doświadczenia wędkarskie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top